سیگار و قلیان برای کاشت ابرو

تاثیرات سیگار و قلیان بر کاشت ابرو

بر اساس آمار جهانی حدود 22 درصد از افراد سیگار می‌کشند، در کشور ما آمار دقیقی از افراد سیگاری در دست نمی‌باشد اما با توجه به تعداد افرادی که قلیان مصرف می‌نمایند در کشور ما به خصوص در قشر جوان زیاد می‌باشد می‌توان تخمین زد که آمار افرادی که در ایران سیگار و قلبان مصرف می‌نمایند کمی بالاتر از آمار جهانی باشد.

سیگار و قلیان برای کاشت ابرو

سیگار کشیدن علاوه بر عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی که در سلامتی دارد باعث اختلال در فرآیند جراحی و بهبود زخم‌ها می‌شود به همین علت تمام جراحان توصیه می‌نمایند حداقل از 4 هفته پیش از جراحی تا 4 هفته پس از کاشت ابرو از کشیدن سیگار، قلیان و هرنوع ماده‌ی حاوی نیکوتین خودداری نمائید. با اینکه توصیه‌ها و مقالات بسیاری در مورد نتایج سیگار کشیدن بر بهبود روند جراحی نوشته شده است اما در مورد اثرات سیگار بر نتایج کاشت ابرو شاید اطلاعات کمی در اختیار بیماران قرار دارد. در ادامه‌ی این مقاله به اثرات سیگار و قلیان بر کاشت ابرو می‌پردازیم. اگر سیگاری هستید و قصد کاشت ابرو را دارید توصیه می‌نمائیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمائيد و مراقبت های بعد از کاشت ابرو را مد نظر قرار دهید.

تاثیر سیگار و قلیان بر جراحی

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به تمام قسمت‌های بدن از جمله سیستم گردش خون، سیستم ایمنی، ریه، دهانه رحم، قلب و … می‌تواند آسیب برساند. یکی از مهمترین عوارض سیگار کشیدن اثر بر روی رگ‌های خونی می‌باشد، نیکوتین موجود در دود سیگار و قلیان با منقبض کردن کردن رگ‌های خونی موجب می‌شود که اکسیژن به میزان کافی نتواند به اندام‌های داخلی برسد.

اولین تاثیر سیگار بر بیهوشی و بی‌حسی می‌باشد، در افراد سیگاری سرعت رسیدن مواد بیهوشی به اندام‌های مختلف دچار اختلال شده و این موضوع موجب اختلال در فرآیند بی‌هوشی و بی‌حسی موضعی می‌شود.

سیگار و قلیان همچنین موجب غلیظ شدن خون می‌شود، در نتیجه احتمال لخته شدن خون افزایش می‌یابد و خارش بعد از کاشت ابرو نیز شدید تر خواهد شد.

اثرات سیگار و قلیان بر کاشت ابرو

با اینکه روش کاشت ابرو یک روش کم تهاجم می‌باشد و هیچ گونه برش عمقی در پوست و یا بافت‌های شما ایجاد نمی‌شود اما تمام پزشکان به شما توصیه می‌نمایند حداقل از 2 هفته پیش از کاشت ابرو سیگار کشیدن را ترک نمائید. دلایل عمده‌ی ترک سیگار پیش از کاشت ابرو عبارتند از:

  • سیگار کشیدن منجر به ریزش مو و ابرو می‌شود

با توجه به توصیه های بهترین کلینیک کاشت ابرو تهران یکی از عوارضی که سیگار کشیدن در طولانی مدت ایجاد می‌نماید ریزش مو و ابرو می‌باشد. با توجه به این موضوع اگر می‌خواهید که نتایج پیوند ابرو شما با موفقیت انجام شود باید سیگار کشیدن را ترک نمائید زیرا ترکیبات مضر موجود در تنباکو منجر به آسیب به موهای پیوندی شده و احتمال ریزش ابروها در طی چند ماه افزایش می‌یابد.

  • تاثیر منفی سیگار بر پوست صورت

یکی از عوامل کلیدی برای داشتن ابروهای سالم وجود پوست سالم می‌باشد. برای اینکه پوستی سالم و ابروهایی پرپشت و خوش حالت داشته باشید لازم است سیگار و قلیان را ترک نمائيد. سیگار کشیدن مانع از رسیدن مواد مغذی به پوست در ناحیه ابرو می‌شود و همچنین خون و اکسیژن لازم جهت رشد موهای جدید کاهش می‌یابد، در نتایجه با اختلال در خونرسانی به قسمت‌های پیوندی، پیوند ابرو ممکن است با شکست مواجه شود.

  • افزایش احتمال خونریزی در هنگام کاشت ابرو

سیگار، قلیان و سایر مواد حاوی نیکوتین موجب افزایش احتمال خونریزی می‌شوند، خونریزی در حین پیوند ابرو موجب طولانی شدن زمان جراحی و اختلال در مراحل کاشت ابرو ‌می‌شود.

  • افزایش دوران نقاهت پس از پیوند ابرو

پس از پیوند ابرو جهت بهبود زخم در هر دو ناحیه اهدا کننده و پیوند لازم است که خونرسانی بدون کوچکترین اختلالی انجام شود. نیکوتین با انقباض رگ‌های خونی موجب نرسیدن اکسیژن به بافت‌ها و طولانی شدن دوران نقاهت پس از کاشت ابرو یا تحت تاثیر قرار گرفتن ماندگاری کاشت ابرو می‌شود.

  • افزایش احتمال عفونت با مصرف سیگار

در کاشت ابرو به دلیل برداشتن فولیکول مو و پیوند آن، سوراخ‌های ریزی در اطراف ریشه‌های محل پیوند و اهدا کننده ایجاد می‌شود، عوامل میکروبی مختلف ممکن است به این زخم‌های کوچک نفوذ نمایند، سیگار کشیدن عملکرد طبیعی فیبروپلاست ها را مختل می‌کند در نتیجه بهبود زخم با اختلال مواجه شده و در نتیجه احتمال عفونت افزایش می‌یابد.

  • سیگار کشیدن موجب کوتاه شدن ماندگاری ابروهای پیوندی می‌شود

در نهایت سیگار کشیدن موجب می‌شود که ماندگاری ابروهای پیوندی با مشکلات فراوانی مواجه شود، کاهش خونرسانی به بافت پیوندی موجب کاهش ثبات فولیکول پیوند شده در ناحیه ابرو می‌شود و عمر و ماندگاری ابروهای پیوند شده کاهش بیابد.

با توجه به تمام نکاتی که بیان شد توصیه می‌شو از 1 الی 2 هفته پیش از جراحی تا زمانی که پیوند ابرو با موفقیت انجام شود از مصرف سیگار، قلیان، پچ‌های ترک سیگار و یا هر نوع ماده‌ی حاوی نیکوتین خودداری نمائید.

حتی سیگار کشیدن به میزان اندک و یا مصرف قلیان به صورت تفریحی می‌تواند منجر به عوارض نامبرده شود بنابراین در صورتی که قصد پیوند ابرو را دارید لازم است پیش از عمل سیگار کشیدن را ترک نمائید در غیر این صورت زمان و هزینه‌ای که برای این جراحی صرف کرده‌اید را اسراف خواهید کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *